23948sdkhjf

”Vill sänka kundens klimatavtryck” – Hallå där, Martin Blixt!

När förpackningsbranschen åter samlas i Stockholm på Pack Point Nordic 14 maj, är ett av partnerföretagen norska Nopla där vi talar med Martin Blixt, säljdirektör.

Vilka är de viktigaste aspekterna av era produkter och lösningar som ni kommer att presentera på Pack Point Nordic, och hur reflekterar de aktuella trender och innovationer inom förpackningsindustrin?

Att sänka våra kunders klimatavtryck. Det vi visar är antingen tillverkat av livsmedelsgodkänd återvunnet material eller av återvunnen plast från havet samt att det är producerat i Skandinavien.

Vilka specifika utmaningar och möjligheter ser ni för framtiden inom förpackningsområdet, och vilka strategier har ni för att hantera dessa?

Den största utmaningen för oss som formsprutar plast kommer med det nya regelverket som gäller från 2030. Det kommer bli en utmaning att sourca material av rätt kvalitet och färg för att möta det nya regelverket, speciellt för produktion av livsmedelsgodkända produkter. Vi har varit tidigt ute och samarbetar med flera aktörer. En utmaning har varit att de nya direktiven kommer sent och marknaden agerar med en viss tröghet. Möjligheten är att vi som hållit på med detta de senaste tio åren har en betydande kunskap och kan tillsammans med en kund som vill ligga i framkant kan säkra tillgång på material.

Hur arbetar er organisation för att främja hållbarhet och minska miljöpåverkan genom era förpackningslösningar, och vilka konkreta initiativ eller projekt är ni särskilt stolta över?

I takt med att våra kunder blivit mer miljömedvetna har vi tidigt kommit i gång med att ta fram alternativa material och produkter. Det kan till exempel vara med PIR, PCR eller biobaserat material. Våra produktionsverktyg behöver ibland anpassas för produktion i mer miljövänliga material. Vi har en väldigt lång erfarenhet av att ta fram nya verktyg, dels genom en tidigare egen verktygstillverkning och på senare år med europeiska toppleverantörer. 

Sedan flera år tillbaka erbjuder vi våra stora kunder att ta tillbaka deras uttjänta livsmedelsgodkända lådor för att tillverka nya livsmedelsgodkända lådor av samma material. Det gör vi i vår process ”Recreate”.

Vilka förväntningar och mål har ni för er medverkan på konferensen, och hur hoppas ni att er närvaro kommer att påverka branschen och skapa värde för era kunder?

Nopla är en aktör med stark nordisk marknadsposition, men att tro att vår närvaro här kommer att förändra branschen omgående är nog att hoppas på för mycket. Med ökad kännedom om vad vi som en skandinavisk producent med minimala beslutsvägar kan göra tillsammans med en kund inom exempelvis dagligvaruhandeln som vill påverka sitt klimatavtryck, kan våra varukorgar i återvunnen plast från havet vara en god start.

Tack Martin Blixt!

Du hittar all info om konferensen och anmälan på den här länken.

Artikeln är en del av vårt tema om Pack Point Nordic.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.094