23948sdkhjf

Vad kan vi göra NU? Hallå där, Stefan Karlsson!

Den 14 maj är det dags för förpackningsbranschen att samlas igen för Pack Point Nordic i Stockholm. En av talarna där är Stefan Karlsson, försäljningschef vid Multivac.

Vad är huvudfokus i din presentation på Pack Point Nordic, och hur relaterar det till aktuella trender och innovationer inom förpackningsindustrin?

– Monofilm: Nu finns det monofilm att tillgå. Så nu kör vi! Nja, det är inte riktigt så enkelt. Det finns väldigt många befintliga djupdragare hos producenterna med lika många former och funktioner. Vad kan vi göra NU och vad måste till för att lyckas över tid.

Vilka specifika utmaningar och möjligheter identifierar du för framtiden inom förpackningsområdet, och hur planerar ni att tackla dessa?

– Befintlig maskinpark och flexibilitet vs prisbild är naturligtvis en utmaning. Vi testar ständigt nya material från all världens leverantörer och arbetar parallellt med utvecklingen på våra maskiner. Bästa sättet att tackla detta på är närheten till kund och deras förpackningsutveckling. Ju tidigare vi kommer in i processen dess större hjälp kan vi bidra med.

På vilket sätt bidrar er organisation till att främja hållbarhet och minska miljöpåverkan genom era förpackningslösningar?

– Ett väldigt enkelt svar är: Vi hjälper livsmedelsföretag med maskiner som förlänger hållbarheten på deras produkter. Vi gör naturligtvis mer än så men det tänkte jag utveckla mer om under Pack Point Nordic.

Vilka förväntningar och mål har du för din medverkan på konferensen, och hur hoppas du att evenemanget kommer att påverka branschen?

– Att komma närmare en förståelse mellan samtliga aktörer som i en eller annan form är med och påverkar utvecklingen av framtidens förpackning. Viktigt är också vi kommer fram till vad vi göra NU.

Tack Stefan Karlsson!

Du hittar all info om konferensen och anmälan på den här länken.

Artikeln är en del av vårt tema om Pack Point Nordic.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.164