23948sdkhjf

Stretch fick fortsatt förtroende

Stretch har fått en ny order från COOP´s lager i Bro. Ett bra fungerande samarbete sedan tidigare och tåliga maskiner lade grunden till den nya beställningen.
Coop’s lager i Bro levererar dagligvaror till samtliga COOP butiker i hela landet. Verksamheten är i drift 6 dagar i veckan, ca. 05:00-23:00. Då verksamheten hanterar mycket stora volymer och arbetar under strikta tidsfönster är en stabil drift i samtliga funktioner av yttersta vikt.

– För att fortsätta att optimera vår verksamhet och stärka vår konkurrenskraft har vi valt att investera i 2 st nya helautomatiska sträckfilmsmaskiner, Tosa 120, levererade av Stretch, säger Markus Söderlund, Fastighetschef COOP Logistik AB, Broterminalen.

– Vi har i vårt samarbete med Stretch arbetat fram en kundanpassad lösning som vi verkligen tror på, och som vi är övertygade om kommer möta våra krav och förväntningar. Vi har utgått ifrån verksamhetens och lokalens förutsättningar och med enkla men finurliga medel skapat förutsättningar för ökad kapacitet och stabilare drift.

– Jag som fastighetschef värderar ett gott samarbete och relation med våra leverantörer. Jag uppskattar min dialog med Stretch där vi håller en enkel men tydlig dialog, och har samma mål.

Det har varit ett nöje att få lägga den slutgiltiga ordern, och nu ser vi fram emot leverans och implementation av våra nya sträckfilmsmaskiner, säger Markus Söderlund.

Jan Hellström, VD på Stretch m/t svenska AB kommenterar leveransen.

– Att COOP nu ger oss detta förtroende igen, beror på att vi är ett företag som levererar maskiner med högsta kvalitet. Det är vad som krävs i en hård och tuff arbetsmiljö med långa arbetsdagar och många operatörer, såsom är fallet hos COOP Logistiks i Bro.

– I annat fall får man kostnaderna som löpande som underhåll, vilket en del leverantörer gjort till sin affärsidé, billiga investeringslösningar ger stor ”eftermarknad”.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063