23948sdkhjf

DS Smith växer österut med nya förvärv

DS Smith var under slutet av förra året på köprunda i Sydöstra Europa, främre Asien. Förutom det balkanbaserade Duropack som vi tidigare rapporterat om har den grekiska wellpappverksamheten i turkiska Cukurova Group köpts samt i en tredje affär Milas Packaging i Turkiet.
Den förvärvade wellpappverksamheten i Grekland är landets klart ledande, menar DS Smith, med en omsättning på 80 miljoner euro från tre produktionsanläggningar. I affären med Cukurova Group har DS Smith samtidigt sålt sin minoritetspost i det turkiska företaget.

Miles Roberts, VD för DS Smith säger:

– Vi är glada över att tillkännage förvärvet av Cukurova Group´s grekiska wellpappverksamhet. Det är en verksamhet med hög kvalitet och stor stabilitet som vi har känt och samarbetat med ett antal år. Detta ytterligare stärker och kompletterar på ett bra sätt vår utvidgade närvaro på den växande marknaden i sydöstra Europa.



Miles Roberts Leder DS Smith mot nya förvärv i Öster.

Milas Packaging är en ledande producent av specialförpackningar och displayer i wellpapp till den snabbrörliga FMCG-marknaden i Turkiet. Verksamheten är inriktad på internationella varumärken och väl positionerat på den stora marknaden i Istanbul såväl som europeiska export. Verksamheten omsätter ca 200 miljoner kronor och har ca 240 anställda vid sin produktionsanläggning som ligger nära Istanbul.

– Vi är glada att välkomna Milas Packagings verksamhet till DS Smith Group och ser fram emot att arbeta med dess intressenter. Förvärvet ger DS Smith direkt exponering mot den attraktiva turkiska marknaden genom en väl investerade verksamhet inriktad på FMCG-kunder och är ytterligare ett steg i genomförandet av vår sydösteuropeiska fotavtryck och kapacitet för pan-europeiska kunder, säger Miles Roberts.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078