Han ska stärka Svenska Retursystem: ”Spännande fas”
Niklas Blomgren kommer närmast från rollen som chef för produkt- och försörjning på Ramirent och har bakgrund i flera ledande logistikroller, bland annat från Sandvik och Optilon.
— Rollen är strategiskt viktig och innebär ett stort ansvar för att driva vår egen logistikverksamhet såväl som hela livsmedelsbranschens flöden. Niklas är ett välkommet tillskott till vår organisation och vi är övertygade om att hans erfarenhet och ledarskap kommer att bidra till att ytterligare stärka bolaget, säger Malin Jennerholm, vd på Svenska Retursystem, i ett pressmeddelande.
Blomgren ser ljust på sin nya roll och arbetet framåt.
— Svenska Retursystem befinner sig i en spännande fas där innovation och ökat kundvärde står i centrum. Jag ser fram emot få vara en del i bolagets fortsatta framsteg och utveckla värdeskapande cirkulära varuflöden och affärsmodeller för branschen tillsammans med mitt team, säger Niklas Blomgren.
Artikeln är en del av vårt tema om På Nytt Jobb.